Jak dbać i czyścić rolety, żaluzje i plisy?

Regularne czyszczenie rolet okiennych jest bardzo ważne, gdyż dzięki temu mogą one zachować estetyczny wygląd przed dłuższy czas, a także działać bezawaryjnie. Jak czyścić rolety? Jednym z najprostszych sposobów jest ich regularne odkurzanie, które umożliwia szybkie usunięcie z nich nagromadzonego kurzu i innych zabrudzeń. 

Do usunięcia niewielkiej ilości kurzu możemy użyć również wałka czyszczącego z warstwą klejącą. Czyszczenie rolet materiałowych wymaga od nas delikatności, aby zapobiec zniekształceniu lub zniszczeniu tkaniny, z której zostały wykonane. Regularnej pielęgnacji i konserwacji wymagają także rolety zewnętrzne, które można przemywać za pomocą ogólnie dostępnych detergentów. 

Spis treści

Wszystko zależy od materiału

Rolety plisowane z bliska

Czyszczenie rolet materiałowych wymaga szczególnej ostrożności. Tkaniny są dużo bardziej podatne na zniszczenie niż inne tworzywa, takie jak aluminium lub PCV, z których wykonane są zazwyczaj rolety zewnętrzne. Jak czyścić rolety materiałowe, by ich nie uszkodzić? Przede wszystkim powinniśmy rozpocząć od zapoznania się z wytycznymi ich producenta. 

Środek czyszczący musi być dobrany do rodzaju tkaniny, z którego wykonana jest roleta. Standardowe pranie w pralce jest w tym przypadku wykluczone. Dlatego po wybraniu odpowiedniego detergentu powinniśmy wetrzeć go w roletę za pomocą gąbki, a następnie zetrzeć za pomocą nawilżonej szmatki. Do suszenia rolety możemy użyć suchych ręczników lub szmatek.

Rolety z tkanin

Rolety wykonane z tkanin skutecznie chronią nas przed słońcem i są ciekawym uzupełnieniem dekoracji wnętrz. Niestety są podatne na zabrudzenia, które mogą negatywnie wpłynąć na ich efektowny wygląd. Rolety materiałowe powinny być więc czyszczone w sposób bardzo ostrożny. Nie powinniśmy używać zbyt dużej ilości wody, gdyż może ona spowodować odkształcenie tkaniny. 

Czyszczenie rolet z tkanin musi być więc oparte na delikatnym przecieraniu zabrudzeń za pomocą gąbki. Rolety materiałowe nie powinny być również prasowane, ponieważ wysoka temperatura niszczy i deformuje strukturę tkaniny. Najprostszym sposobem na wysuszenie rolet jest więc rozłożenie ich na płaskiej powierzchni, dzięki czemu nie ulegną zagnieceniu i uszkodzeniu. 

Rolety dzień- noc

Rolety dzień-noc to bardzo uniwersalne rozwiązanie, które świetnie zastępuje klasyczne zasłony i firanki. Umożliwiają nam one łatwe regulowanie natężenia światła wpadającego do pokoju w ciągu dnia, a także całkowite zasłonięcie okna jeśli chcemy całkowicie zaciemnić pomieszczenie. Jeśli zastanawiasz się jak czyścić rolety dzień-noc mamy dla Ciebie kilka wskazówek? 

Czyszczenie tego typu rolet nie różni się od pielęgnacji innych rolet wykonanych z materiału. Najprostszym sposobem jest po prostu odkurzanie ich zawsze wtedy, gdy sprzątamy mieszkanie. Odkurzając rolety dzień-noc musimy ustawić jednak mniejszą siłę ssania, dzięki czemu nie ulegną one zniszczeniu. Plamy możemy z łatwością usunąć za pomocą gąbki nasączonej delikatnym płynem i ręcznika papierowego.

Żaluzje i plisy

Żaluzja drewniana

Żaluzje i plisy sprawdzają się doskonale w roli osłon okiennych, pod warunkiem, że są regularnie myte i konserwowane. Plisy wykonane są z różnych rodzajów materiałów, dlatego ich mycie przypomina nieco pranie. Najszybciej i najskuteczniej wyczyścimy je zamaczając w dużej misce lub wannie z wodą wymieszaną z delikatnym detergentem. Susząc plisy powinniśmy zwinąć je w harmonijkę. 

W przypadku żaluzji sposób czyszczenia powinien być dostosowany do rodzaju tworzywa, z którego zostały wykonane. Żaluzje aluminiowe czyścimy na mokro za pomocą ściereczki zamoczonej w delikatnym detergencie. Przy suszeniu wystarczy je dokładnie wytrzeć korzystając z suchej ścierki lub ręcznika papierowego. Dzięki regularnej pielęgnacji nasze plisy i żaluzje będą wyglądały jak nowe. 

Żaluzje pionowe (verticale)

Verticale, czyli żaluzje pionowe to świetny sposób na osłonięcie nawet bardzo dużych powierzchni okiennych. Doskonale sprawdzają się nie tylko w domach, ale też gabinetach lekarskich i biurach. Ponieważ wykonane są z tkaniny, wybierając je możemy dać się ponieść wyobraźni i dobrać ich rodzaj do wystroju wnętrza. Czy czyszczenie verticali może stanowić problem? 

Żaluzje pionowe wykonane są z wytrzymałych materiałów, co powoduje, że ich czyszczenie jest znacznie prostsze niż na przykład pielęgnacja rolet materiałowych. Bardzo łatwo możemy usunąć z nich kurz za pomocą odkurzacza, czyszcząc po kolei poszczególne lamele. Verticale można też wyprać w pralce, bez opcji wirowania. Wcześniej musimy je jednak zwinąć i zabezpieczyć przed rozwinięciem.

Rolety bambusowe i drewniane

Żaluzje bambusowe i drewniane są bardzo efektowne, jednak sposoby ich pielęgnacji są inne niż w przypadku żaluzji materiałowych. Zarówno drewno, jak i bambus nie powinny być czyszczone na mokro. Do pielęgnacji możemy więc użyć specjalnych środków do pielęgnacji drewna, a kurz usuwać za pomocą suchej ściereczki lub specjalnej szczotki do czyszczenia żaluzji.