Jak zmierzyć i dobrać rolety do pomieszczenia?

Decydując się na rolety możemy wybierać pośród wielu opcji. Rolety różnią się ze względu na materiał wykonania, a także sposób montażu. Planując zakup rolety powinniśmy zastanowić się, czy w naszym przypadku lepiej sprawdzą się zewnętrzne, czy też wewnętrzne wykonane z tkaniny. Mamy również możliwość dobrania koloru rolety do pomieszczenia. Bardzo ważne jest również odpowiednie dopasowanie rozmiaru rolety do okna. 

Jeśli decydujemy się na rolety wewnętrzne konieczne będzie ich dokładne wymierzenie. Jak mierzyć rolety? Warto pamiętać, że powinny być one o 5-6 cm szersza od całkowitej szerokości szyby. Mierzenie rolet można również zlecić fachowcom. Jeśli jesteśmy zainteresowali montażem rolet zewnętrznych jest to wręcz wskazane.  

Spis treści

Jak dobrać roletę – przeznaczenie

Zastanawiasz się jakie rolety wybrać do swojego mieszkania? Jednym z głównych kryteriów wyboru powinno być ich przeznaczenie. Jeżeli interesują Cię właściwości termoizolacyjne rolet to najlepszym rozwiązaniem będą rolety zewnętrzne. Zapewnią one odpowiednią ochronę przed chłodem, gorącem i innymi czynnikami atmosferycznymi. 

Możesz również dostosować rolety do pomieszczenia, na przykład wybierając do sypialni rolety zewnętrzne, a do kuchni wewnętrzne. W pomieszczeniu, w którym nasłonecznienie jest mniejsze rolety wykonane z materiału będą wystarczające, ochronią Cię przed słońcem, wścibskim okiem sąsiadów, a ponadto będą stanowiły ciekawe dopełnienie wystroju wnętrz. 

Jak dobrać roletę – rodzaj rolety

Wybór rolet to również konieczność decyzji na jaki jej rodzaj się zdecydujemy. Do dyspozycji są rolety wolnowiszące, w kasetach, montowane do ściany oraz te na ramie okiennej. Możemy również wybrać spośród rolet pionowych i poziomych, jak i montowanych na oknach niestandardowych, np. dachowych. 

Czym się kierować? Efektem jaki chcemy uzyskać. Jeśli chcemy, aby roleta mocno zaciemniała, konieczne jest solidne jej zamocowanie, zrezygnujmy więc z rolet wolnowiszących. Ważne jest również, aby wybrać odpowiedni materiał. Popularne rolety wykonane są z tkaniny, modny jest również bambus.

Jak dobrać roletę – miejsce montażu

Rolety możemy zamontować w wielu różnych miejscach. Najczęściej umieszczane są one na skrzydle okiennym, pod sufitem, na ścianie oraz w niszy okienne. Jeżeli roleta posiada listwę maskującą, zaczepy okienne, linkę boczną lub kasetę z prowadnicami musi zostać zamontowana w zagłębieniu przyszybowym. Jakimi kryteriami należy kierować się przy wyborze miejsca montażu rolet?

Najważniejszym i podstawowym wyznacznikiem miejsca montażu jest zapewnienie nam możliwości swobodnego otwierania okien. Rolety zamontowane w zagłębieniu przyszybowym lub na skrzydle okiennym pozwalają nam na otwieranie okien nawet jeżeli są zasłonięte. Zapewniają nam również izolację termiczną. Rolety zamontowane w innych miejscach są jednak bardziej funkcjonalne.

Jak dobrze wymierzyć okno?

Białe żaluzje drewniane

Wszystkie rolety, niezależnie od ich rodzaju powinny być idealnie dopasowane do wielkości i rodzaju okna, przy którym mają zostać zamontowane. Dlatego przed zakupem wszystkie okna powinny zostać dokładnie zmierzone, do czego możemy wykorzystać zwykłą, metalową miarkę. Sposób pomiaru uzależniony jest przede wszystkim od rodzaju rolety. 

W przypadku rolet MINI pomiar jest najprostszy, wystarczy, że zmierzymy długość okna od górnej krawędzi do samego dołu oraz szerokość szyby wraz z listwami przyszybowymi. Do wyników pomiaru należy dodać 2-3 cm z każdej ze tron. W przypadku rolet w kasecie płaskiej zarówno szerokość, jak i wysokość okna należy mierzyć wraz z listwami przyszybowymi. 

Jeśli chcemy zakupić rolety w kasecie przestrzennej powinniśmy zmierzyć szerokość okna od klamki do końca listwy przyszybowej, a jego wysokość aż do dolnej listwy przyszybowej. Z kolei pomiar wykonany pod rolety zewnętrzne uwzględnia szerokość oraz wysokość wnęki. Wnęki mierzymy wzdłuż krawędzi ścian i musimy wziąć pod uwagę wszelkie nierówności oraz wypustki.