Po co rolety wewnętrzne?

Większość z nas, zamiast pięknych lasów, jezior czy kwietnego ogrodu widzi za oknem blok sąsiada. Osłonięcie się od ciekawskich oczu daje nam komfort i spokój, a przy tym może pięknie udekorować wnętrze. Zamontowanie rolet wewnętrznych może być alternatywą dla klasycznych firan i zasłon lub świetnie je uzupełniać. 

Kolejnym z powodów zakładania rolet jest ostre słońce, które w miesiącach letnich uniemożliwia pracę, odpoczynek czy sen. Roleta o odpowiednim stopniu zaciemnienia blokuje intensywne promienie słoneczne, ochładza wnętrze i umożliwia codzienne funkcjonowanie. A przy tym dekoruje salon czy sypialnie, zgodnie ze stylem wnętrza. 

Spis treści

Rolety wewnętrzne- rodzaje

W zależności od potrzeb, stylu i warunków technicznych stworzono różnorodne rolety, spośród których każdy może znaleźć idealną. Najbardziej popularne są rolety wykonane z tkaniny i montowane w kasecie lub wolnowiszące. Rolety te, w zależności od koloru i grubości tkaniny, zaciemniają wnętrze i zapewniają prywatność. 

Możemy wybierać spośród rolet poziomych i pionowych, montowanych na ramie okna lub bezpośrednio na ścianie. O wyborze najczęściej decydują parametry techniczne okna i wnętrza, a duży wybór rolet pozwala dobrać idealną. To ważne, ponieważ nie wszystkie okna mają standardowy kształt i wielkość. 

Rolety wewnętrzne- zastosowanie

Rolety wewnętrzne mogą być stosowane w każdym pomieszczeniu. Klienci najczęściej wybierają je do sypialni i salonu, ponieważ to w tych pomieszczeniach światło słoneczne nadaje klimat wnętrzu i wpływa na komfort jego użytkowania. Równie chętnie jednak rolety stosowane są w biurach, łazienkach czy kuchniach. 

Najlepszym pomysłem jest skorzystanie z ofert producenta rolet, dzięki czemu roleta tworzona na wymiar będzie dedykowana właśnie dla wymiarów naszego okna, nie natomiast standardowych parametrów. Dzięki temu nie tylko lepiej będzie pełnić swoją funkcję, ale również zdecydowanie lepiej wyglądać. 

Wybór rolet ze względu na montaż

Nie wszyscy mogą sobie pozwolić na zakup klasycznych rolet, głównie ze względu na niestandardowość parametrów naszych okien, różną wielkość czy kształt. Ze względu na techniczne aspekty, warto skorzystać z rolet produkowanych na wymiar oraz takich, które dają możliwość niestandardowego montażu.

Przykładem mogą być okna dachowe, które wymagają rolety w kasecie. Podobnie w przypadku pomieszczeń, które wykluczają montaż rolety na ramie okiennej. Obecnie do dyspozycji mamy już wiele rozwiązań nietypowych, a rolety można zamontować niemalże zawsze. Sposób montażu wpływa również na cenę. 

Wybór rolet ze względu na cenę

Wspomniana cena może się znacznie różnić w zależności od wielu czynników. Przede wszystkim różnica wynika ze sposobu montażu – najtańsze będą rolety wolnowiszące, które nie przylegają w całości do ramy okiennej. Na niską cenę będzie wpływał również standardowy wymiar i rodzaj tkaniny.

 Droższe natomiast będą rolety wymagające niestandardowych rozwiązań. Takie są rolety do okien dachowych czy te montowane do ściany. Rolety do okien o zupełnie nietypowych kształtach wymagają indywidualnego projektu i montażu, przez co mogą być kosztowniejszym wydatkiem. 

Wybór rolet ze względu na design

Żaluzje Warszawa

Rolety muszą stanowić uzupełnienie wnętrza, dekorować je i zdobić. Ważne jest więc nie tylko dopasowanie ich kolorystyczne, ale również pod względem kształtu czy rodzaju materiału. Inne rozwiązania będą dawały różny efekt, dzięki czemu wnętrze nabierze innego wyglądu.

Rolety mogą być wykonane z różnych materiałów, tkanin i w każdej niemal kolorystyce. Do wnętrz dla nastolatków, nowoczesnych i kolorowych dobieramy często rolety w bardziej wyrazistych barwach lub z nadrukowanym wzorem. Do wnętrz stonowanych jednobarwne, utrzymane w jednolitej, uspokajającej kolorystyce. 

Wybór rolet ze względu na materiał

Do dyspozycji jest kilka rozwiązań. Najpopularniejsze są rolety wykonane z tkaniny różnej grubości, w zależności od stopnia zaciemnienia. W ostatnich latach zyskały na popularności rolety wykonane z drewna bambusowego, nadające wnętrzu naturalnego, ekologicznego uroku.