Rodzaje rolet. Jakie rolety wybrać?

Duże okno i piękny widok to rzecz na wagę złota. Jeśli jednak uniemożliwiają one pracę, codzienne funkcjonowanie czy spokojny sen, warto pomyśleć o częściowo lub całkowicie zaciemniających roletach, które nie tylko zapewnią komfort, ale również pięknie udekorują okna i wnętrze. 

Do wyboru jest wiele rodzajów rolet, w zależności od stopnia zaciemnienia, materiału, z którego zostały wykonane czy stylu. Różnią się one również sposobem montażu. Jeśli zależy nam na wyborze idealnej dla konkretnego wnętrza, warto w pierwszej kolejności wziąć pod uwagę techniczne aspekty naszego wnętrza. 

Rodzaje rolet – podział

Brzydki zapach rolet

Do wyboru mamy ogrom możliwości. Dostępne są rolety wewnętrzne i zewnętrzne, montowane często w domach jednorodzinnych. Możemy postawić na rolety klasyczne – poziome, jak i pionowe, chętnie stosowane w biurach i salach konferencyjnych oraz w przypadku dużych okien. 

Największy asortyment czeka wybierających rolety wewnętrzne. To wśród nich znajdziemy różnorodność materiałów, sposobów montażu czy stopnia zaciemnienia wnętrza. Warto wziąć pod uwagę techniczne aspekty danego okna, jak i rodzaj materiału, przepuszczalność światła, a nawet sposób czyszczenia takiej rolety.

Rodzaje rolet – rolety zewnętrzne

Rolety zewnętrzne stosowane są chętnie w domach jednorodzinnych i lokalach usługowych. Ich wariantem są również rolety antywłamaniowe, które chronią dom przed niepożądanymi gośćmi. Pozwalają znacznie ograniczyć dostęp światła, niemalże całkowicie zaciemniając pomieszczenie wewnątrz. 

Montaż rolet zewnętrznych ma również znaczenie dla izolacji cieplnej budynku, szczelnie chroniąc okno przed utratą ciepła. Pozwalają również znacznie obniżyć poziom hałasu z zewnątrz, docenią je więc osoby mieszkające przy głośnych ulicach. To także idealny sposób na pełną prywatność. 

Rodzaje rolet – rolety wewnętrzne

Rolety sypialniane

Wybór rolet wewnętrznych jest ogromny. Do wyboru mamy rolety delikatnie zaciemniające, o funkcjach bardziej dekoracyjnych lub mocno zaciemniające, które zwiększają komfort codziennego funkcjonowania podczas najbardziej słonecznych dni. Materiał, z którego zostały wykonane zależy od naszych preferencji.

Rolety wewnętrzne będą się od siebie różniły w zależności od wielu czynników. Do wyboru mamy rolety wykonane z różnych materiałów, inaczej montowane na oknie czy o różnym stopniu zaciemnienia. Wybór zależy jednak nie tylko od technicznych aspektów, ale od wystroju całego wnętrza i gustu właścicieli. 

Rodzaje rolet – materiał wykonania

Roleta na oknie pionowa

Od materiału, z którego zostały wykonane rolety zależy sposób ich użytkowania, czyszczenia oraz poziom zaciemnienia wnętrza. Najpopularniejsze są rolety wykonane z tkanin o odpowiedniej grubości, które dają możliwość częściowego zaciemnienia pomieszczenia. Dostępne są w wersji poziomem i pionowej. 

Popularnym materiałem dla rolet jest również bambus. Takie rolety dają osłonę przed słońcem, nadając wnętrzu naturalny i ciepły charakter. Rolety bambusowe są również łatwe w czyszczeniu. Ciekawym rozwiązaniem są również rolety “dzień-noc”, które wykorzystują różne warstwy materiału dla odpowiedniego efektu zaciemnienia. 

Rodzaje rolet – sposób montażu

Roleta kwiaty

Sposób montażu rolety zwykle jest wymuszony przez określone parametry techniczne okien. Możemy wybrać rolety wolno wiszące lub montowane w kasecie, chętnie stosowane w przypadku okien dachowych. Możliwe jest także zamontowanie rolet bezpośrednio do ściany, a nie do okna. 

Warto pamiętać, że rodzaj montażu okien decyduje niejako o cenie. Najtańszym rozwiązaniem będą rolety wolnowiszące, które łatwo zamontować samodzielnie. Rolety wymagające zamontowania kasety czy niestandardowych rozwiązań będą droższe, ale również trwalsze i bardziej wytrzymałe, dzięki prowadnicom. 

Rodzaje rolet – miejsce montażu

Rolety materiałowe na siłowni

Roletę możemy wybrać również na podstawie miejsca, do którego jest przeznaczona. Inną funkcję będą pełniły rolety w miejscach bardzo nasłonecznionych, inną w ciemniejszych, gdzie można skoncentrować się na ich dekoracyjnej roli. Doboru odpowiedniej rolety wymagają również okna montowane w dachu, w przypadku których nie ma możliwości zawieszenia firan czy zasłon.