Co musisz wiedzieć o roletach do okien dachowych

Jeśli mamy w domu okna dachowe powinniśmy pomyśleć o zamontowaniu na nich osłon. Tego typu okna wpuszczają do pomieszczenia bardzo dużo światła, co ma swoje plusy, ale też wiele minusów. Niezasłonięte okna dachowe w sypialni uniemożliwią nam spokojny wypoczynek, zwłaszcza w lecie. Najlepszym sposobem na uniknięcie tego typu problemów będzie roleta na okno dachowe. 

Roleta zamontowana na oknie dachowym ochroni nas przed nasłonecznieniem, a także będzie pełnić funkcje termoizolacyjne, zapobiegające utracie ciepła w zimie. Do wyboru mamy wiele ciekawych rozwiązań. Możemy wybierać spośród rolet wykonanych z różnego rodzaju tkanin, albo zdecydować się na rolety zewnętrzne. Wybór odpowiedniego rodzaju rolety zależy od tego, jak bardzo chcemy ograniczyć nasłonecznienie w pomieszczeniu.

Spis treści

Charakterystyka rolet do okien dachowych

okno dachowe

Czym różni się roleta na okno dachowe od zwykłej? Przede wszystkim wymaga zupełnie innego sposobu montażu. Musi być ona dostosowana nie tylko do nietypowego położenia okna, ale też sposobu jego otwierania, który jest inny niż w przypadku okien pionowych. Różnica dotyczy również rozmiaru okien dachowych, które bywają często dość wąskie i nieduże. 

Rolety na okna dachowe bardzo często sterowane są za pomocą pilota lub przełącznika ściennego, co jest bardzo dobrym rozwiązaniem przy oknach, które znajdują się wysoko. Innym rozwiązaniem jest również zastosowanie specjalnej korby, która pozwala na wygodne zwijanie i rozwijanie rolet. Poza tym rolety na okna dachowe nie różnią się bardzo od standardowych.

Zalety rolet do okien dachowych

Rolety dachowe posiadają bardzo dużo zalet. Jak wszystkie rolety zapewniają doskonałą ochronę przed słońcem, deszczem, wiatrem, gradem, a także pozwalają utrzymać odpowiednią i stałą temperaturę w pomieszczeniu o każdej porze roku. Mechanizm rolet dachowych umożliwia nam łatwe regulowanie ilości światła, które dostaje się do wnętrza domu. 

W oknach dachowych nie możemy zamontować zwykłych rolet, głównie ze względu na ich kąt nachylenia. Standardowe rolety muszą być montowane prostopadle do podłoża, co nie sprawdza się w przypadku okien dachowych. Zwykła roleta zamontowana na takim oknie będzie po prostu zwisać, nie spełniając swojej funkcji. Rolety do okien dachowych pełnią też funkcję dekoracyjną.

Rodzaje rolet do okien dachowych

roleta nieprzepuszczająca światła

Jest wiele rodzajów rolet dedykowanych specjalnie do okien dachowych. W tym przypadku również możemy zdecydować się na materiałowe rolety wewnętrzne lub zewnętrzne. Najprostszym rozwiązaniem są rolety z tkaniny zawijane na rolkę ukrytą w rolce aluminiowej, która dzięki specjalnym zaczepom przylega do szyby i może być ustawiona w kilku pozycjach. 

Roleta na okno dachowe może być również wyposażona w boczne prowadnice, które dają nam więcej możliwości regulowania ich wysokości. Może być wykonana z materiału zaciemniającego lub refleksyjnego. Jeśli zależy nam na pełnej osłonie przed słońcem i jednocześnie dobrej regulacji temperatury w pomieszczeniu najlepszym pomysłem będzie roleta zewnętrzna na okno dachowe. 

Jakie rolety do okien dachowych wybrać?

Decydując się na zakup rolet przeznaczonych do okien dachowych musimy przede wszystkim zastanowić się na jakiej ich funkcji najbardziej nam zależy. Jeżeli mają stanowić jedynie element dekoracyjny możemy wybierać spośród wielu wzorów i kolorów, w których dostępne są wewnętrzne rolety materiałowe. Warto również zwrócić uwagę na sposób ich działania. 

Roleta musi być przede wszystkim funkcjonalna, umożliwić nam łatwe otwieranie okna, a jej składanie i rozkładanie powinno być wygodne. Z kolei roleta zewnętrzna na okno dachowe może znacząco wpłynąć na obniżenie kosztów ogrzewania mieszkania, gdyż chroni je przed nadmierną utratą ciepła w zimie. Jeśli wciąż szukasz najlepszej opcji dla siebie wpisz w wyszukiwarkę hasło „roleta okno dachowe”.

Jak mierzyć i dobrać rolety dachowe?

Brzydki zapach rolet

Pomiar i dobór rolet do okien dachowych jest znacznie prostszy niż w przypadku standardowych okien. W większości przypadków wystarczy jedynie sprawdzić typ i rozmiar okna. Dane te umieszczone są na tabliczce znamionowej umieszczonej w wewnętrznym prawym górnym rogu skrzydła. 

Jeśli nie znaleźliśmy takiej informacji powinniśmy zmierzyć zarówno szerokość, jak i wysokość od krawędzi do krawędzi ramy. Warto dokładnie dobrać wielkość rolety, szczególnie w przypadku okien dachowych, których precyzyjne przysłonięcie daje pożądany komfort użytkownikom pomieszczenia. 

W przypadku rolet montowanych na wymiar jest to niezwykle precyzyjne dopasowanie do wielkości okna. Standardowe rolety zwykle nie dają aż takiego dopasowania, przez co zarówno zaciemnienie, jak i aspekt wizualny jest nieco gorszy. Warto zatem inwestować w rolety tworzone indywidualnie na wymiar.