Rolety, które nie przepuszczają światła

Nie tylko rolety zewnętrzne są w stanie zatrzymać nadmierny dopływ światła słonecznego – czy szerzej: dziennego – do mieszkania. Także wewnętrzne rolety tekstylne mogą mieć taką właściwość. Kiedy warto kupić rolety, które nie przepuszczają światła? Na pewno jest to optymalne rozwiązanie do pokojów narożnych; mieszkań, w których okna wychodzą na wszystkie strony świata, pokojów dziecięcych czy sypialni. Choć w naszej strefie klimatycznej lato trwa stosunkowo krótko, nadmierne nasłonecznienie może być dokuczliwe o każdej porze roku – także zimą. 

Roleta odbijająca światło – jak to działa? 

roleta zaciemniająca

Roleta zaciemniająca, nieprzepuszczająca światła może być zrobiona z dwóch rodzajów materiałów.

  • roleta typu blackout – to tekstylna roleta podgumowana, która daje stuprocentowe zaciemnienie pomieszczenia w każdych warunkach świetlnych; jeśli przychodzisz do domu w środku dnia, zmęczony pracą na zmiany i marzy ci się kilka godzin snu o jakości porównywalnej do snu w nocy, zaciągasz taką roletę i w mieszkaniu zapadają egipskie ciemności
  • roleta typu silver – to tekstylna roleta z tkaniny posrebrzanej, która nie tylko odbija promienie słoneczne, ale także przyczynia się do utrzymania komfortu termicznego w mieszkaniu

Roleta przepuszczająca światło nigdy nie stworzy w pomieszczeniu klimatu sprzyjającego zapadnięciu w sen w ciągu dnia. Tylko nowoczesne rolety odbijające światło mogą sprawić, że w najsłoneczniejszy dzień uda nam się uzyskać w mieszkaniu całkowity mrok sprzyjający zapadnięciu w sen czy oglądaniu kina domowego. 

Choć oko wykol

słońce przebijające się przez okno

Rolety nieprzepuszczalne dla światła doskonale sprawdzają się w pokojach dziecięcych. Kiedy trzeba malucha położyć latem spać o wczesnej porze, rolety takie odcinają dopływ bodźców zza okna i łatwiej dziecku zapaść w sen. Całkowita ciemność sprzyja resetowi mózgu, który prędko zostaje wprowadzony w stan spoczynku i dziecko zapada w efektywny, regenerujący sen. Zaciemniające właściwości rolet powinni wykorzystywać także wszyscy dorośli, którzy mają kłopoty z zasypianiem i wybudzaniem się w środku nocy.